Dzień Psa 2019 – Zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila w czasie podróży

0
1438
psy-kodiaq

1 lipiec – Dzień Psa

Każdego roku w dniu 1 lipca obchodzimy Dzień Psa. To stosunkowo nowe święto, bo obchodzone w Polsce dopiero od 2007 roku. To też idealny moment, żeby pokazać naszym pupilom jak wiele dla nas znaczą. Święto zostało ustanowione w głównej mierze by zwrócić uwagę na problem bezpańskich psów. 1 lipca to  nieprzypadkowa data, to najczęściej dla wielu z nas początek upragnionych wakacji, a dla wielu zwierząt wyrok kiedy to część z nich zostaje porzucana lub zostawiana w schroniskach. My w swoim artykule postaramy się jednak skupić na tych pozytywnych aspektach psiego święta i podpowiemy jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i naszych pupili podczas wakacyjnych podróży.

Urlop z psem

Lipiec, słońce, urlop, czas ruszać w drogę! Wielu z nas nie wyobraża sobie, żeby na upragnione wakacje nie zabrać ze sobą swojego najwierniejszego przyjaciela. Planując podróż jesteśmy zobowiązani do zadbania zarówno o bezpieczeństwo naszych zwierząt, jak i pozostałych podróżujących. Nawet najmniejszy pies nie będąc w żaden sposób zabezpieczony podczas ostrego hamowania może stanowić realne zagrożenie dla kierowcy oraz pozostałych pasażerów. W tej sytuacji należy zadbać nie tylko o bezpieczeństwo nas wszystkich, ale również o sam komfort jazdy. Przepisy ruchu drogowego nie regulują jednoznacznie w jaki sposób kierowca musi przewozić swojego psa, jednak musimy pamiętać i być w pełni świadomi tego, że nieodpowiedzialne  przewożenie czworonoga może mieć swoje przykre konsekwencje. Jeśli policja uzna, że sposób przewożenia psa zagraża jego bezpieczeństwu oraz może narażać na niebezpieczeństwo kierowcę, pasażerów i innych uczestników ruchu, wówczas może na podstawie art. 60 pkt 1 kodeksu drogowego nałożyć mandat w wysokości 200 zł. Dużo? Dla jednych to kwota dość spora, dla innych mniej, jednak bez względu na nasz status społeczny powinniśmy potrafić wykazać się odpowiednią wyobraźnią i odpowiedzialnością. Starajmy się więc zabezpieczyć zwierzę w taki sposób, aby podobnie jak bagaż, nie zagrażało naszemu bezpieczeństwu podczas podróży, a także nie było samo narażone na stres, czy utratę zdrowia w trakcie transportu.

Jak przewozić psa w samochodzie?

Sposobów na bezpieczną podróż jest kilka. Na rynku nie brakuje rozwiązań, które pozwalają na odpowiedni, a co najważniejsze bezpieczny przewóz zwierząt. Małe i średnie psy bardzo często podróżują z nami w przestrzeni pasażerskiej. Tutaj mamy do wyboru różnego rodzaju szelki lub specjalne pasy, za pomocą których możemy bezpiecznie przypiąć naszego czworonoga, by ten w trakcie gwałtownego hamowania nie miał możliwości przemieszczenia się, a co za tym idzie stworzenia realnego zagrożenia. Do przewozu małych i średnich psów mogą służyć również odpowiednie transportery, które również w prosty sposób można przypiąć na tylnej kanapie. W przypadku transporterów stawianie ich na podłodze za przednimi fotelami w przypadku kolizji, czy wypadku grozi i zgnieceniem, więc o tym również pamiętajmy. Bardzo przydatnym elementem pomagającym w przewozie psów samochodem jest specjalna mata samochodowa. Materiał ten przyczepia się do tylnych i przednich zagłówków. Mata samochodowa zabezpiecza tylną kanapę przed sierścią zwierzęcia i uniemożliwia przedostanie się psa na przód auta. A co z większymi pupilami? Przewożenie dużego psa to od dawna nie lada wyzwanie. Większe psy przewozimy w odpowiedniej klatce w bagażniku, w którym przestrzeń kufra jest połączona z kabiną czyli samochody typu kombi, van, SUV. Warto pokusić się również o zakup specjalnej klatki samochodowej, dopasowanej do rozmiarów psa i bagażnika. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwierzę będzie miało swój własny kąt, będzie bardziej stabilnie podróżować i zyska dodatkową ochronę podczas kolizji. Dodatkowo zarówno w klatce jak i transporterze możemy umieścić ulubiony kocyk naszego czworonoga, by ten czuł się komfortowo i bezpiecznie nawet podczas dalszych podróży.

O czym nie zapomnieć?

Przerwy w czasie jazdy i nie zostawianie psa w zamkniętym samochodzie w nasłonecznionym miejscu. Wiemy o tym wszyscy, ale warto o tym przypominać i mówić w każdej możliwej sytuacji. Krótka podróż może nie sprawiać nam żadnych kłopotów, jednak już w trakcie dalekiego wyjazdu, podczas którego mamy do pokonania kilkaset kilometrów, warto sobie zaplanować kilka postojów średnio co 1,5 – 2h. W tym czasie możemy wypuścić psa, napoić go wodą, by móc następnie wyruszyć w dalszą drogę. Nie pozwalamy również wychylać się psu przez okno w czasie podróży. Ten podczas jazdy może zostać uderzony przedmiotami na zewnątrz lub nawet wyskoczyć, czy wypaść z auta. To oczywiście skrajne przypadki, o których tylko i wyłącznie przypominamy i na które wyjątkowo uczulamy. Nikt nie zakłada bowiem, że ktoś z nas chciałby nasze kochane psiaki narazić na jakiekolwiek zagrożenie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here