ABC fotelików samochodowych

Według przepisów obowiązujących w Polce w foteliku należy przewozić dziecko od urodzenia do 12 roku życia lub gdy osiągnie 150 cm wzrostu. Fotelik powinien posiadać atesty i być dobrany odpowiednio do wieku i wagi dziecka.

 

Najbezpieczniejszym miejscem montażu fotelika w samochodzie jest środek tylnej kanapy, ponieważ zapewnia dziecku maksymalną ochronę podczas kolizji. Powinien być przymocowany za pomocą 3-puntowego pasu lub systemu ISOFIX, jeśli fotelik w tym miejscu nie stoi równo i nie jest stabilny wówczas powinien być zamontowany za fotelem pasażera. Fotelik możemy również przewozić na przednim siedzeniu, ale pod warunkiem że mamy możliwość wyłączenia poduszki powietrznej pasażera.

ISOFIX to dwa, specjalne, metalowe uchwyty znajdujące się w szczelinie pomiędzy siedziskiem, a oparciem tylniej kanapy w samochodzie, do której przymocowana jest na stałe podstawa fotelika.

Fotelik samochodowe przychodzą testy przeprowadzane przez takie organizacje jak AA Trust, ANWB, OEAMTC lub ADAC. Eksperci oceniają foteliki w kategoriach bezpieczeństwo, użytkowanie, komfort i czyszczenie, a także wystawiają ocenę ogólną między 1 a 5. Dobry fotelik powinien mieć co najmniej 3 punkty. Niższe noty mogą oznaczać, że fotelik wypadł słabo w testach i nie jest wystarczająco bezpieczny. Fotelik powinien również posiadać certyfikat bezpieczeństwa ECE R4404 lub ECE R4403, który oznacza, że jest on zgodny z wymogami technicznymi obowiązującymi w Europie.

Rodzaje fotelików:

 

Fotelik samochodowy 0-13 kg od 0 miesięcy do 12 miesiąca życia

Fotelik ma kształt kołyski dzięki czemu niemowlę ułożone jest w pozycji leżącej. Montowany jest tyłem do kierunku jazdy, a dziecko jest przypinane 3-lub 5-stopniowymi pasami. Fotelik powinien być wyposażony w dodatkową wkładkę i wałek pod głowę, który przyda się przy przewożeniu noworodków. Dzięki specjalnym adapterom, można montować fotelik w wózkach. Pamiętajmy, że według pediatrów, niemowlę nie powinno spędzać w foteliku więcej niż 2 godzinny dziennie. Dlatego jeśli planujemy dłuższą podróż z niemowlęciem, starajmy się robić częste postoje.

 

Fotelik samochodowy 0-18 kg od 0 miesięcy do 4 roku życia

Uniwersalny fotelik montowany w obu kierunkach jazdy, pozwala to na ułożenie dziecka w pozycji siedzącej i leżącej. Dziecko przypinane jest pasami 3- lub 5-punktowymi. Fotelik montowany jest za pomocą pasa 3-punktowego lub ISOFIX.

 

Fotelik samochodowy 9-18 kg od 9 miesięcy do 4 roku życia

Fotelik jest montowany przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Posiadają trzy stopniową regulację oparcia. Zaopatrzone w 3- lub 5-punktowe szelki do przypięcia dziecka. W tych fotelikach, możemy przewozić dzieci, które już same siedzą i ważą minimum 9 kilogramów.

 

Fotelik samochodowy 9-25 kg od 9 miesięcy do 6 roku życia

To niezabudowany fotelik, w którym dziecko zapinane jest za pomocą szelek w samochodzie lub pasa samochodowego. Montowany jest tylko i wyłącznie przodem do kierunku jazdy. Posiada oparcie na plecy, głowę oraz ręce. Ma kilkustopniową regulacje zagłówka.

 

Fotelik samochodowy 9-36 kg od 9 miesięcy do 12 roku życia

Fotelik z tej grupy rośnie wraz z dzieckiem. Montowany jest tylko przodem do kierunku jazdy za pomocą pasów lub ISOFIX. Posiada kilkustopniową regulację zagłówka. Wyposażony jest w specjalną poduszkę pomniejszającą, którą można zdemontować, gdy dziecko osiągnie odpowiednią wagę. Dziecko można zapiąć za pomocą standardowych pasów samochodowych, jednak gdy dziecko jest jeszcze małe powinno być przypinane pasami 3- lub 5- punktowymi od fotelika.

 

Fotelik samochodowy 15-36 kg od 4 do 12 lat

Foteliki w tej kategorii przeznaczone są dla najstarszych dzieci. Dziecko zapinane jest samochodowym pasem bezpieczeństwa. Foteliki te posiadają podłokietniki dla wyższego komfortu jazdy dziecka, a z uwagi na długi czas użytkowania – wyposażone są w wielostopniową regulację wysokości zagłówka. Ilość stopni regulacji zależy od modelu i producenta.

 

Fotelik samochodowy 22-36 kg od 6 do 12 roku życia

Specjalna, elastyczna poduszka z oparciem na ręce, która umożliwia posadzenie dziecka na odpowiedniej wysokości, tak aby pas bezpieczeństwa przechodził prawidłowo przez miednicę, a nie przez brzuch dziecka. Nie posiada oparcia, ani zabezpieczeń bocznych.

Administratorem danych osobowych jest Łódź JTB Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Łodzi, ul. Szczecińska 38A, 91-222 Łódź („Administrator”).

 1. Dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji prawnie uzasadnionego interesu Administratora w postaci udzielenia odpowiedzi na zadane za pośrednictwem formularza kontaktowego pytania. W przypadku dobrowolnie wyrażonej zgody dane będą mogły być przetwarzane również w celu dostarczania na wskazany numer telefonu i adres e-mail newslettera, zaproszeń na organizowane eventy oraz informacji handlowych.
 2. Odbiorcą danych osobowych będą pracownicy i współpracownicy Administratora, podmioty z grupy Volkswagen oraz firmy świadczące na rzecz Administratora usługi w zakresie wsparcia procesów marketingowych, procesów IT oraz niszczenia dokumentacji
 3. Administrator nie zamierza przekazywać danych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.
 4. Dane osobowe będą przechowywane do momentu wniesienia przez Panią/Pana sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do momentu wycofania tej zgody, z zastrzeżeniem terminów ustawowych przewidujących przechowywanie danych w prawnie usprawiedliwionych celach Administratora.
 5. Przysługuje Pani/Panu prawo do:
  • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych,
  • cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie; nie wpływa to na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem
  • wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 6. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu udzielenia odpowiedzi na zadane za pośrednictwem formularz kontaktowego pytanie;
 7. Pani/Pana dane osobowe będą podlegały profilowaniu przy użyciu ciasteczek cookies, co nie będzie jednak skutkować zautomatyzowanym podejmowanie decyzji.
 8. Po zakończeniu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych w pierwotnym celu, dane nie będą przetwarzane w żadnym innym celu.
OFERTY LAST MINUTE
Sprawdź trojkat
ZAMKNIJ zamknij